Grupa Wsparcia dla Rodzin Zrekonstruowanych S.O.S- DOM

Od  marca 2016r. w Poradni  będzie działała Grupa Wsparcia dla Rodzin Zrekonstruowanych (powtórne  małżeństwo/ związek rodzica przy którym zostały dzieci) pod nazwą 

S.O.S- DOM

Grupa będzie miała charakter otwarty - w każdej chwili można  do niej dołączyć.

Jej celem jest zrozumienie z jakimi problemami spotykają się członkowie rodzin zrekonstruowanych, rozwijanie umiejętności wyrażania własnych uczuć i potrzeb oraz dostrzegania potrzeb innych osób w rodzinie. 

 

 

Spotkania planowane są na  pierwszą środę w miesiącu  o godz. 18.00   na terenie Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Nowym Tomyślu. 

Pierwsze  spotkanie wyjątkowo w drugą środę marca: 9.03.2016r.- godz. 18.00

Terminy kolejnych spotkań:  06.04.2016r.

                                             04.05.2016r.

                                             01.06.2016r.

Zgłoszenia przyjmowane są w  sekretariacie Poradni  w godz. 8.00 – 15.00 lub telefonicznie  pod numerem telefonu  (61) 44 234 36 lub 515 284 973.

Kontakt  z prowadzącym : wtorki w godz.11.00-12.00 – tel. 602 87 31 88

Na spotkanie w dniu 9 marca 2016r. można przybyć również  w przypadku braku wcześniejszego zgłoszenia się.

Violetta M. Baranowska- psycholog kliniczny, psychoterapeuta systemowy

 

Połączenie  dwóch partnerów z których jeden lub oboje wprowadzają do rodziny własne dzieci z poprzednich związków powoduje powstanie nowej rodziny ze specyficznym układem ról i pozycji poszczególnych jej członków. Pojawiają się nowe wzory zachowań i oczekiwań. Czasem zmienia się cała atmosfera uczuciowa rodziny.

Dziecko w rekonstrukcji rodziny jest elementem podstawowym. Właśnie obecność dzieci z poprzedniego małżeństwa nadaje sytuacji specyficzny charakter. One najmocniej przeżywają wszystkie zdarzenia dotyczące rodziny, w której żyją .

Każda rodzina dysponuje zespołem zasad dotyczących form zachowań, postępowania, którymi kierują się w życiu. W rodzinie powtórnie założonej zasady te muszą być najczęściej wypracowane na nowo.

W Polsce jest aktualnie ponad milion takich rodzin zrekonstruowanych. Nie da się w nich stosować prostych modeli wyniesionych z rodziny klasycznej, nie ma tu łatwych rozwiązań- członkowie nowej rodziny muszą zbudować relacje oparte na własnych zasadach, szanując swoje potrzeby i granice . W takiej rodzinie potrzeba wyjątkowo dużo elastyczności , otwartości  i przede wszystkim - braku oczekiwań. Początki są zawsze najtrudniejsze. Wielkie znaczenie ma szczery kontakt z dziećmi- wyjaśnianie im sytuacji i własnych intencji, tak aby rozumiały, co się dzieje.

Mitem, który stwarza problemy w takiej rodzinie jest przekonanie, iż wszyscy  jej członkowie powinni się kochać. Relacje w  „poskładanej rodzinie” mogą być jednak bardzo różne: bliższe i dalsze. 

Dylematem macoch i ojczymów najczęściej bywają ich uczucia do dzieci partnerów. Ważne jest, aby do niczego się nie zmuszać. 

Aby stworzyć w nowej rodzinie pozytywne relacje, często ważniejszy jest wzajemny szacunek i akceptacja odmiennych potrzeb poszczególnych jej członków.

Pojawienie się nowego rodzica - macochy czy ojczyma to dla dzieci zawsze sprawy bolesne, wymagające od dorosłych ogromnej delikatności. Dzieci nie zawsze podzielają radość dorosłych z założenia rodziny- mogą wtedy wyładowywać swoją frustrację na nowym rodzicu.

Istotne jest wcześniejsze zadbanie przez małżonków o wejście w przyjazne interakcje z dziećmi „ nie swoimi” w rodzinach zrekonstruowanych. Dzieci, które odczuwają kierowaną do siebie autentyczną życzliwość, stosunkowo szybko przełamują swoje obawy i niechęć do nowego członka rodziny. Codzienne przebywanie z człowiekiem starającym się zrozumieć dzieci, lubiącym je, może doprowadzić z czasem, na zasadzie emocjonalnego przenikania, do wzajemności. 

Wraz z poczuciem braku wpływu na wiele rzeczy związanych z funkcjonowaniem nowej rodziny rośnie frustracja, pojawiają się nieprzyjemne emocje, złość, poczucie bezsilności. Gdy takie sytuacje powtarzają się, wymagają zmian w funkcjonowaniu rodziny, zaznaczenia granic, zadbania o własne potrzeby.

Czasami wystarcza omówienie problemu i wsparcie grupy rozumiejących osób.

Grupa będzie miała charakter otwarty- w każdej chwili można  do niej dołączyć.

godło

Ważne

Gościmy

Odwiedza nas 114 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon

Odsłon artykułów:
410854
Copyright © 2022 Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nowym Tomyślu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.